Protezy na implantach – wybierz najlepsze rozwiązanie

by:

Czytelnia

Protezy na implantach to czasami jedyne rozwiązanie nie tylko na atrakcyjny uśmiech, ale i normalne funkcjonowanie. To też ogromna wygoda, ponieważ są one naprawdę komfortowym rozwiązaniem. O wiele lepszym od protez ruchomych.

Gdy masz protezy na implantach znika wiele problemów

Jeżeli zęby są w takim stanie, że trzeba je prawie wszystkie lub wszystkie wyrwać i jedyną możliwością są na przykład całkowite protezy, to doskonałą propozycją jest proteza na implantach. Wraz z nimi znikają bowiem problemy, które występują przy używaniu protez ruchomych, jak np. to, że są mało komfortowe i niestabilne w użyciu. Szczególnie te dolne mogą zsuwać się z dziąseł, a nawet wypaść z ust w trakcie mówienia lub śmiechu.

Protezy zębowe na implantach to komfort i stabilność

Protezy zębowe - implantyOprócz stabilności, jedną z wielu zalet protez zębowych na implantach jest to, że mogą one uchronić przed dostawaniem się pod nie drobinek jedzenia, ponieważ pod protezy zębowe na implantach nie wchodzą one tak łatwo lub wcale się nie pojawiają, gdyż są one mocowane do dziąseł za pomocą specjalnych zaczepów.

Aby takie protezy były stabilne, wszczepia się minimalnie:

 • 2 implanty w żuchwie
 • 4 cztery implanty w szczęce

Oczywiście może być ich więcej, ale każdy kolejny implant to dodatkowe koszty.

Potem przy pomocy specjalnej belki lub łączników mocuje się protezę. Pacjent może ją samodzielnie wyjąć i wyczyścić, ale podczas jedzenia i mówienia pozostaje ona bardzo stabilna.

Bardziej wymagający pacjenci mogą skorzystać z protezy na implantach, która nie jest wyjmowana. Jest na stałe przyczepiona do implantów specjalnymi śrubami. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z większą liczbą wszczepionych implantów. Musi ich być co najmniej

 • od 4 do 6 implantów w żuchwie
 • od 6 do 8 implantów w szczęce.

Protezy na implantach, których się nie wyjmuje, nie posiadają podniebień i bardziej przypominają mosty porcelanowe niż protezy.

Protezy zębowe na implantach – ceny protez i zabiegów

Ceny protez zębowych na implantach zależą oczywiście od ilości implantów, wielkości protezy i materiału, z którego ma być zrobiona. Dlatego kliniki specjalizujące się w takich zabiegach zwykle nie podają cen takich protez na przykład na swoich stronach internetowych. Ceny za protezy na implantach są uzgadnianie po pierwszym badaniu pacjenta i przede wszystkim zrobieniu zdjęcia uzębienia. Ponieważ w cenę takiego zabiegu wchodzi zwykle też wyrwanie zepsutych zębów, a czasami nawet narkoza, gdy pacjent nie dbał o nie z powodu panicznego strachu przed dentystą. Cena za całkowite protezy na implantach na żuchwę i szczękę jednocześnie będzie oscylowała w granicach 20 tysięcy złotych.

Obecnie do wyboru są dwa podstawowe rodzaje implantów. Tytanowe stosowane są już od 50 lat i zapewniają długi okres użytkowania. Mają natomiast srebrnoszary kolor i może czasem dojść do niewielkiego obniżenia się dziąseł, co powoduje, że implanty są nieco odsłonięte. Bardziej estetyczną formą implantów są implanty cyrkonowe. Substancja z której są zbudowane kolorystycznie jest bardzo zbliżona do koloru zęba, natomiast tego rodzaju implanty nie nadają się do stosowania w trudnych przypadkach klinicznych wynikających z budowy lub urazów szczęki bądź żuchwy. W przypadku obu rodzajów implantów okresy rehabilitacji są podobne.

Nowoczesne technologie i materiały pozwalają na wszczepiane implantów pacjentom z chorobami przewlekłymi i uczuleniami. Co najwyżej jedynym utrudnieniem może być zastosowanie dodatkowych procedur medycznych. Jest jednak kilka bezwzględnych przeciwwskazań do ich stosowania. Zaliczają się do nich:

 • ciąża
 • cukrzyca
 • nowotwory
 • nieukończony proces wzrostu kości (kończy się on zwykle w wieku 16-17 lat)

Natomiast, gdy ktoś dotknięty jest chorobą psychiczną, chorobą Parkinsona, schorzeniami szpiku kostnego lub ma wady serca, musi najpierw skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy można zastosować implanty zębowe czy też nie. Czasami utrudnieniem dla wykonania protezy na implantach może być też paradontoza. Często można je jednak zastosować po specjalistyczne leczeniu przeprowadzonym po wyrwaniu zębów.

10 Odpowiedzi do “Protezy na implantach – wybierz najlepsze rozwiązanie”

 1. HigH pisze:

  Fajnie, że ktoś wymyślił takie protezy na implantach. Jest to chyba najlepszy sposób leczenie bezzębia.

 2. GóraPazura pisze:

  Uuu widzę, że cena takiej protezy na implantach jest zaporowa.. Ciekawe kogo stać na takie zęby 😀 .. z resztą jak by było kogoś stać na taką protezę to czemu wcześniej nie zainwestował w higienę swoich zębów?

  • maćkowiel pisze:

   Zawsze zamiast takiej protezy na implantach można dostać od NFZ akrylową jak już się nie ma wszystkich zębów hie hie ^^

 3. czosnek123 pisze:

  Jeśli chodzi o protetykę zębów to mogę polecić K2Dental w Gdańsku. Ludzie tam pracujący znają się na rzeczy i w mgnieniu oka znajdą dla was najrozsądniejsze rozwiązanie:)

 4. yicteet pisze:

  Może taka proteza na implantach jest droga ale przynajmniej mamy pewność, że zęby nam nie wypadną 😀

 5. anacai pisze:

  Bardzo przydatny artykuł. Mógłbym nawet powiedzieć, że na topie, ponieważ ostatnio kumpel miał taką protezę na implantach aplikowaną do buzi 🙂 )

 6. sorongo321 pisze:

  No proteza na implantach jest zdecydowanie „zdrowsza” dla naszego zdrowia. Najważniejszą jej zaletą jest to, że zapobiega zanikowi kości oraz zachowuje się jak naturalne zęby.

 7. soWa231 pisze:

  Kurcze ja za jeden implant zębowy zapłaciłem 4,5k a co dopiero taka cała proteza na implantach..

 8. stasiek47 pisze:

  oj wszyscy piszą jaka to ta proteza na implantach nie jest…ma same zalety – a wiecie co zwykła akrylowa proteza też ma zalety : jest tania, można sobie wyjąć z buzi i schować do pudełeczka, można ją dokładnie umyć bo trzymając ją w ręce widzimy każdy zakamarek – resztki jedzenia nigdzie się nie ukryją, nie mają z nami szans.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *