Na czym polega wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową?

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej budziło wiele emocji. Dziś to już normalny element życia wielu kobiet. Szybki, imponujący rozwój dermatologii estetycznej, jej metod i zabiegów sprawił, że wybierać można spośród całego spectrum przeróżnych terapii. Profesjonalista jest w stanie odpowiednio dobrać kurację dla każdego problemu skóry. Jednocześnie, nowoczesne metody są bezpieczne, a odpowiednio zastosowane dają bardzo naturalne efekty. Nie ma już mowy o zbyt naciągniętym czole i skórze wyglądającej jak maska. Indywidualne wyselekcjonowanie środka aktywnego oraz jego dawki pozwala na znaczną poprawę wyglądu skóry, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego uroku.

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową

Skuteczną i popularna metodą jest stosowanie toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem. Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową polega na wstrzyknięciu jej w obszar bruzdy. Toksyna działa na komórki nerwowe poprzez blokadę przekazów nerwowo – mięśniowych. W ten sposób mięśnie twarzy się rozluźniają, znika napięcie, a zmarszczki się wyrównują. Botoks sprawdzi się w szczególności w przypadku linii mimicznych, bo to one powstają w wyniku pracy mięśni. Do tej grupy zaliczmy najpopularniejsze zmarszczki, np.: kurze łapki, zmarszczki pionowe i poziome czoła, lwią zmarszczkę, zmarszczki palacza oraz bruzdę nosowo – wargową.

Wszystko zaczyna się od konsultacji ze specjalistą, który zadecyduje o tym, jaka dawka jest najlepsza w konkretnym przypadku. Lekarz indywidualnie układa plan zabiegu. Choć w większości przypadków stosuje się jeden zabieg, to w wypadku bardzo głębokich i utrwalonych bruzd, może dojść do powtórzenia ostrzykiwania po kilku tygodniach. Takie etapowe podawanie botoksu daje lepsze efekty i pozwala na lepszą kontrolę stanu skóry.

Sam zabieg trwa od 20 do 40 minut. Lekarz cienką igłą podaje toksynę botulinową po wcześniejszym, miejscowym znieczuleniu. To bezbolesna i szybka procedura. Po zabiegu nie pozostają większe ślady i praktycznie od razu można bez problemu wrócić do pracy lub innych zajęć.

Efekty widoczne są już kilka / kilkanaście dni po zabiegu. Skóra jest naturalnie napięta, wygląda świeżo, a mięśnie twarzy odpoczywają. Taki efekt utrzymuje się przez ponad pół roku. Po tym czasie cera jeszcze długo wygląda na jędrną i gładką, ale z każdym miesiącem znika efekt wygładzenia zmarszczek, co wynika z naturalnych procesów starzenia. Zabieg można powtarzać – z każdym kolejnym podaniem botoksu czas między zalecanymi zabiegami się wydłuża, a efekty utrzymują dłużej.

Choć to stosunkowo bezpieczna procedura, to jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tego rozwiązania. Toksyny botulinowej nie należy podawać kobietom w ciąży, osobom stosującym antybiotyki, podczas przeziębienia i grypy, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi, zaburzeniami przewodnictwa nerwowo – mięśniowego oraz osobom stosującym leki antykoagulacyjne. Przeczytaj, co o botoksie pisze kobieta.gazeta.pl

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej to skuteczna metoda spłycająca zmarszczki. To też jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Warunkiem jest korzystanie z usług dobrych, profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej.  W takim miejscu mamy pewność, że lekarz indywidualnie i optymalnie dobierze dawkę leku tak, aby uzyskać naturalny efekt. Zabiegi wygładzą linie mimiczne, poprawią kondycję skóry, a także zapobiegną powstawaniu nowych zmarszczek.

Bibliografia

1. Pavicic T., Gauglitz G.G., Lersch P., Schwach-Abdellaoui K., Malle B., Korting H.C., Farwick M., Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment, 2011
2. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009

Oceń artykuł

5 Odpowiedzi do “Na czym polega wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową?”

 1. Yenna pisze:

  Moim zdaniem nie trzeba robić sobie żadnego botoksu na zmarszczki, kremy na zmarszczki wystarczą. Nie trzeba wydawać kilka tys. zł, żeby wyglądać ładnie i młodo.

 2. Wisia pisze:

  Wg mnie to jest najlepszy zabieg na zmarszczki. Fakt, można z botoksem przesadzić i wtedy efekt jest karykaturalny, ale jak ktoś ma umiar a lekarz umiejętności to jak najbardziej polecam 🙂

 3. manczixx pisze:

  Bardzo krótki zabieg a efekty długotrwałe!

 4. gallka1 pisze:

  na głębokie zmarszczki tylko botox.
  Na płytsze zdecydowanie naturalne kremy, np. ten richevon bardzo dobrze działa.
  Nie radzę kupowania kremów z drogerii. Sama chemia która bardziej szkodzi niż pomaga.

 5. iknow pisze:

  Tylko najgorzej że trzeba trochę odczekać zanim człowiek się komuś pokaże bo twarz jest jednak trochę spuchnięta..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *